Pyramída alergie, alebo kritický prah príznakov alergie

V tomto príspevku sa pozrieme na to, čo je to pyramída alergie, alebo kritický prah príznakov alergie.

PRIPOMEŇME SI PÁR KĽÚČOVÝCH SLOV

ALERGÉN: zvyčajne neškodná látka, ktorá spôsobuje abnormálnu reakciu imunitného systému u alergických jedincov.

ALERGIA: reakcia imunitného systému, ktorá vedie k nadmernej tvorbe protilátok proti alergénom a nakoniec k výskytu alergických príznakov

KRITICKÝ PRAH ALERGIE: je termín používaný na označenie bodu, v ktorom začnete na svojom psovi pozorovať príznaky spojené s alergiou

ALERGICKÁ PYRAMÍDA. ČO TO JE?

Rýchlosť dosiahnutia kritického prahu alergie je individuálna. Niektorým jedincom stačí, že sú vystavení účinkom jediného alergénu, ale častejšie je to kumulácia viacerých alergénov. Opakovaným vystavením účinku týchto alergénov, sa Vaše zvieratko dostáva nad jeho kritickú prahovú hranicu a objavujú sa alergické príznaky, ktoré predstavujú problém.

Efekt kritického prahu expozície alergénmi je možné vizualizovať vo forme pyramídy:

Váš psík je vystavený roztočom a peľu, ale nevykazuje žiadne príznaky alergie, pretože jeho pyramída je stále pod kritickým prahom.

Máloktorý jedinec je však alergický len na jeden alergén – účinky viacerých alergénov naraz sa znásobujú. Napríklad vystavenie psa peľom, prachovým roztočom aj alergénu z jedla naraz, môže spôsobiť aj u psov s nízkou citlivosťou náhly vzostup nad kritickú prahovú hranicu, a vyvolať u nich alergickú reakciu.

Zvieratko sa stáva symptomatické, pretože pyramída alergénov je nad kritickým prahom.

PRVÁ POMOC: Dostať zvieratko pod kritickú prahovú hranicu je možné elimináciou alergénov.

Zvládnutím jedného typu alergie sa môžete úspešne vyhnúť škodlivým účinkom ďalších alergií.

Kľúčom k redukcii príznakov a dokonca k ich eliminácii je zredukovať vystavenie psa vplyvu samotných alergénov. Z tohto dôvodu je skutočne dôležité, aby bolo identifikovaných čo najviac alergénov, na ktoré je Váš pes senzitívny.

Redukcia alergénov

ENVIRONMENTÁLNE ALERGÉNY

Eliminovať vystavenie psa alergénom, ktoré sa bežne vyskytujú v životnom prostredí sa môže zdať ako nerealizovateľné, ale predsa, tu je niekoľko typov, ktoré Vás môžu inšpirovať:

  • Na svojom dvore udržujte trávnik pokosený a bez buriny
  • Živé ploty udržiavajte zastrihnuté, aby ste zabránili kvitnutiu
  • Počas kosenia trávy, nechajte svojho štvornohého asistenta v interiéri. Je to pre jeho dobro.
  • Pri venčení sa vyhýbajte oblastiam s kvitnúcimi trávami a/alebo burinami
  • Cvičte svojho miláčika skôr na betónových plochách
  • Po prechádzke svojho psíka utrite navlhčenou handrou, alebo ho opláchnite
  • Aj Vašu „venčiacu“ obuv a oblečenie je vhodné umyť / vyprať, alebo aspoň nenechávať v priestore, kde sa pohybuje alergický pes
  • Nearanžujte si čerstvé kvety v domácnosti
  • Nesušte vypratú bielizeň vonku. Zachytený peľ potom nechcene prinesiete dovnútra
  • Sledujte peľové správy a venčenie prispôsobte času s najnižšou koncentráciou peľov v ovzduší
  • Obmedzte vetranie

ROZTOČE

Potravinové roztoče často prežívajú v prašnom zvyšku sušeného krmiva pre psy. Prachové roztoče žijú v mäkkých tkaninách a nábytku v domácnosti.

  • Kupujte menšie balenia so suchým krmivom namiesto veľkých vriec
  • Granule v pôvodnom obale vložte do uzatvárateľnej nádoby na skladovanie. Zvyšky granúl a prach z dna uzatvárateľnej nádoby odstráňte vždy pred vložením nového vreca s granulami
  • Alebo kŕmte BARF
  • Po jedle vždy utrite svojmu psovi papuľu a tvár, aby ste odstránili zvyšky potravy
  • Zabráňte nadmernému hromadeniu prachu v domácnosti
  • Vyvarujte sa nadmernému množstvu dekoratívnych vankúšov, dečiek a pod.
  • Pravidelne vysávajte a čistite koberce aj čalúnené časti nábytku chemicky, tiež záclony a závesy
  • Pravidelne čistite a perte psie pelechy a koberčeky
  • Plyšové hračky, ideálne úplne odstráňte, alebo často perte pri vysokých teplotách. Pomáha aj zamrazenie na 24hod a potom prať na nižšej teplote
  • Nedovoľte, aby Vaše zviera spalo vo Vašej spálni, špeciálne nie v posteli. Verte mi, tá je plná roztočov

POTRAVINY

Na diagnostiku potravinovej alergie sa robí niečo, čo sa nazýva potravinová skúška. Strava, ktorú Váš pes dostáva sa nahradí stravou s obmedzeným množstvom typov použitých proteínov a sacharidov. Takýto pokus by mal prebiehať pod dohľadom veterinárneho lekára, alebo odborníka na stravovanie pre psov. Jednou z možností je kŕmenie doma pripravenou stravou s obsahom jedného zdroja proteínu a jedného zdroja sacharidov. Alternatívne sa použije komerčné krmivo pre alergické psy, ktoré je prispôsobené potrebám alergikov (obsahuje jeden zdroj proteínu, ale tiež ostatné potrebné zložky potravy vo vyváženom pomere). Pokiaľ je to možné, mali by ste sa v tomto pokuse vyhnúť všetkým pamlskom, doplnkom výživy a ideálne aj ochuteným liekom. Skúška by mala prebiehať, kým nedôjde k zlepšeniu, ktoré môže trvať 6 – 8 týždňov. Ak sa príznaky zlepšia, mala by sa znovu zaviesť pôvodná strava, aby sa zistilo, či spôsobuje opätovné príznaky, inak by zlepšenie mohlo byť iba náhodou. Recidíva potvrdí diagnózu potravinovej alergie. V ideálnom prípade by sa potom mali identifikovať jednotlivé problémové potraviny, ktoré je nutné natrvalo vylúčiť zo stravy.

Na záver

Alergia je celoživotný problém. Objaví sa náhle, nečakane a o to dlhšie trvá dostať ju pod kontrolu. Včasnou diagnostikou a správne nastaveným prístupom ku alergickému psovi si môžete celý proces výrazne uľahčiť. Napriek tomu je to dlhodobý proces, ale šťastný a veselý pes bude pre Vás odmenou.

Pridajte sa do skupiny Môj pes alergik a uvidíte, že v tom nie ste sami.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *